niedziela, 16 lutego 2014
piątek, 14 lutego 2014
Chichuachua
Opowiem Wam o Chichuachua.
Jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji Chihuahua. Istnieją dwie odmiany tej rasy: chihuahua krótkowłosy i chihuahua długowłosy.
RYS HISTORYCZNY
Rasa ta to potomkowie starożytnych, podobnych, ale nieco większych psów żyjących na dworach azteckich władców, znanych jako Techichi. Najstarsza rasa w Ameryce Północnej. Nazwa tej rasy psów pochodzi od miejscowości i stanu w Meksyku.
WYGLĄD
Mały pies o krępej, zwartej i silnej budowie, format sylwetki zbliżony do kwadratu. Charakterystyczną cechą rasy jest jabłkowata głowa z nie zarośniętym ciemiączkiem. Uszy są duże. Ogon jest noszony sztywno i prosto. Oczy szeroko rozstawione i dolna szczęka lekko wysunięta do przodu.
ZACHOWANIE I CHARAKTER
Odważne, inteligentne, nieco nerwowe; potrafią być uparte i wesołe. Przywiązują się do jednego właściciela, tolerancyjne wobec innych zwierząt w domu. Nie nadają się do pozostawienia bez nadzoru z małymi dziećmi. Zazwyczaj nie są szkolone, co jest błędem - jako chętny i pojętny uczeń chihuahua bardzo dobrze sprawdza się w szkoleniu, sprawiającym mu dużą przyjemność.
ZDROWIE I PIELĘGNACJA
Pielęgnacja szaty długowłosego chihuahua wymaga regularnego czesania. Szczotkowanie odmiany krótkowłosej - okresowe czesanie gumową szczotką. Ważna jest profilaktyka okulistyczna (ma także znaczenie kosmetyczne - zakraplanie odpowiednich preparatów zapobiega powstawaniu "śladów łez") i dentystyczna (sprawdzanie właściwego wzrostu zębów u młodych psów, zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego). Wrażliwe na przeciągi, chłód i wilgoć (w czasie deszczy i mrozów stosuje się płaszczyk na boki i grzbiet).
Z powodu ich rozmiaru, nerwowego temperamentu i fizycznej kruchości wymagają dużej opieki zarówno ze strony właścicieli, jak i specjalistów weterynarii, zwłaszcza z zakresu położnictwa. Mają genetyczne skłonności do anomalii neurologicznych jak i anatomicznych (zwichnięcie rzepki), potrzeby ruchowe muszą zrealizować podczas częstych spacerów, do potrzeb fizjologicznych wystarcza kuweta.
Z powodu ich rozmiaru, nerwowego temperamentu i fizycznej kruchości wymagają dużej opieki zarówno ze strony właścicieli, jak i specjalistów weterynarii, zwłaszcza z zakresu położnictwa. Mają genetyczne skłonności do anomalii neurologicznych jak i anatomicznych (zwichnięcie rzepki), potrzeby ruchowe muszą zrealizować podczas częstych spacerów, do potrzeb fizjologicznych wystarcza kuweta.
Skorzystałam z wiedzy autora - Szarik.pl
poniedziałek, 10 lutego 2014
Maltańczyk
Opowiem Wam o różnych rasach psów a dzisiaj o
MALTAŃCZYKU
Opowiem Wam o jednej z najstarszych ras psów o Maltańczykach. Ich dokładne pochodzenie nie jest znane. Wiadomo jednak, że psy tej rasy żyły już w starożytnym
Egipcie, Rzymie oraz Grecji.
Najstarszym dowodem na istnienie Maltańczyka jest jego wizerunek na wazie ateńskiej z V w p.n.e. Wiadomo również, że był na wielu średniowiecznych obrazach, w tym na portrecie Vincenzo Mosti namalowanego przez Tycjana . Jego podobizny można było również znaleźć na serwetach oraz sukniach.
Jednak wygląd Maltańczyka, wraz z rozwojem cywilizacji, uległ pewnym zmianom. Jego dzisiejszy całokształt zawdzięczamy Anglikom.
Charakter:
Maltańczyki są inteligentnymi oraz energicznymi psami. Chętnie uczą się nowych komend oraz sztuczek. Świetnie czują się w towarzystwie innych zwierząt oraz nowo poznanych ludzi. Szybko przywiązują się do właściciela i są mu bezgranicznie oddane. Maltańczyki są bardzo odważnymi psami skorymi do zabawy. Są towarzyskie i świetnie dogadują się z dziećmi. Potrzebują wiele miłości oraz czułości.
Pielęgnacja psów:
Przez to, iż uszy Maltańczyka pokryte są długą sierścią, często wpada w nie kurz i brud, który trzeba codziennie usuwać.
Problemy zdrowotne
U Maltańczyków często występuje problem z osadzaniem się kamienia nazębnego, co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych dziąseł oraz wypadaniu zębów. Możemy również spotkać się z niedrożnością kanalików łzowych.
Ciekawostki:
- ich prawdziwa nazwa brzmi canis melitensis, co oznacza pies z wyspy Meleda,
- bardzo mało jedzą,
- można je kąpać codziennie,
- są przyjazne alergikom, ponieważ ich włosy nie wypadają,
- żyją do 17 lat,
- mimo tego, iż są bardzo inteligentne, ciężko jest je nauczyć czystości w domu.
Opis psa rasy:
- Wzrost: 21 - 25 cm
- Waga: 3 - 4 kg
- Umaszczenie: czysto białe, kolor kości słoniowej
- Sylwetka: kompaktowa, prostokątna, kończyny proporcjonalne
- Szata: włos gęsty, błyszczący, jedwabisty, długi, prosty
- Oczy: nieco powiększone oraz wypukłe, obwódki okrągłe, koloru ciemnej ochry
- Uszy: płaskie, trójkątne, osadzone wysoko i szeroko
- Ogon: osadzony na poziomie tyłu, gruby u nasady, cienki na końcu
Najważniejsze informacje:
- nie wymagają wiele miejsca,
- szybko przywiązują się do właściciela,
- wymagają codziennych zabiegów pielęgnacyjnych,
- świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi,
- lubią towarzystwo innych zwierząt i ludzi,
- wymagają częstego zainteresowania, czułości oraz miłości,
- lubią tresurę,
- rzadko chorują.
Skorzystałam z wiedzy autora Małgorzaty Filipczyk
sobota, 8 lutego 2014
Mój pies
Chciałabym opowiedzieć Wam o moim psie :)
Zachowanie
Urodziła 5 szczeniąt(1 suczka i 4 pieski),które mają na imię:Maja,Loko,Messi, Dżeki i Krecik.
Wygląd
Jadzia była średniego wzrostu o czarnej maści.Ma śliczne brązowe oczy,białą krawatkę i długie czarne uszy.
Zachowanie
Była spokojnym,kochanym pieskiem. Uwielbiała się przytulać i wychodzić ze mną na spacery.Była pieskiem z dużym apetytem.
Niestety dwa tygodnie temu odeszła i jest mi z tym źle ale mam nadzieje,że w niebie jest jej dobrze.Nigdy jej nie zapomnę,bo była moim pierwszym,wspaniałym psem jakiego miałam!!!!!!
środa, 5 lutego 2014
poniedziałek, 3 lutego 2014
Pies na kanapie
Spotykają się dwa psy. Jeden z nich pyta drugiego:
- Jak się nazywasz, bo ja „Max z Zielonej Doliny”
- Ja chyba „Azor złaź z kanapy!”
Subskrybuj:
Posty (Atom)